Nauka pływania dla dzieci- kiedy zacząć?

Pływanie to temat, który rodzicom małego dziecka nie jest znany. Wielu z nich nie chce, by dziecko miało w przyszłości problemy z nurkowaniem czy zanurzeniem głowy pod wodę nawet na chwilę. Pociechy niekiedy boją się prysznica i mycia włosów, dlatego warto wesprzeć je w przełamywaniu lęków. Kiedy w takim razie jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki pływania? 

Niemowlak na basenie

Już 3 miesiąc życia może okazać się dobrym momentem na rozpoczęcie przygody z basenem. Środowisko wodne towarzyszy maluszkowi od pierwszych tygodni życia, dlatego oswajanie z wodą na tym etapie jest prawidłowe. Warto jednak skonsultować swój zamiar nauki pływania dziecka z lekarzem rodzinnym. Brak przeciwwskazań otworzy drzwi do nowego świata dzidziusia. Naukę korzystania z basenu rozpoczną zabawy. Na tym etapie dziecko samodzielnie nie podejmie samodzielnej próby pływania, ponieważ jego ruchy nie są skoordynowane. Dodatkowo proporcje ciała niemowlęcia są inne niż w przypadku dorosłej osoby, co mogłoby przyczynić się trudności z utrzymaniem na wodzie. Niezależnie od wieku dziecka poleca się wykupienie ubezpieczenia NNW celem ochrony w razie niepożądanych zdarzeń – nie tylko w wodzie. 

Czy dwulatek na uczy się pływać?

Od drugiego do czwartego roku życia dzieci pojawiają się na zajęciach basenowych z rodzicami bądź opiekunami. Poza świetną zabawą uczą się w dalszym ciągu otoczenia wody i reakcji na wypór. Zanurzanie głowy, czy też samej twarzy dziecka w wodzie, będzie elementem poprawnie przebiegającego procesu nauki pływania. Skoki do wody, gdzie czekać będzie mama lub tata to niewątpliwa atrakcja maluchów. Rozluźnienie, leżenie na wodzie to kolejne przyjemności wynikające z obcowania z wodą. Na basenie powinna towarzyszyć dziecku osoba zaufana, która da poczucie psychicznego spokoju. Pochwały i wspólne zaangażowanie w wykonywanie poleconych przez instruktora ćwiczeń dadzą motywację do ulepszania umiejętności pływackich dziecka. W wieku mniej więcej trzech lat dzieci zaczynają samodzielnie pływać. Należy jednak pamiętać, że ocena rozwoju umiejętności powinna odbywać się indywidualnie. Dużo zależy między innymi od temperamentu dziecka.