Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka jest dobrym momentem, by zacząć planowanie jego przyszłości. Bieżące wydatki związane z wychowaniem i opieką mogą wydawać się wysokie, jednak start w dorosłość przyjdzie szybciej, niż rodzice się spodziewają. Trzeba już na początku rozwoju potomka pomyśleć o jego kolejnych etapach życia. 

Wydatki czekające na rodziców

Każdy nowy rozdział w życiu dziecka będzie wiązał się z nowymi wydatkami. Niemowlę potrzebuje mleka, pieluszek, wózka, fotelika czy środków higieny i pielęgnacji. Przedszkolak- pierwszych książeczek, plecaka i kilku zabawek. Kolejne etapy edukacji to pieniądze przeznaczone na wyprawki, akcesoria, korepetycje i wyjazdy szkolne. Nie można też zapominać o wspólnych momentach, które często też stanowią wydatek. Z biegiem czasu przychodzą studia, a te z kolei często wymagają wkładu finansowego w zapłatę za utrzymanie dziecka podczas nauki w innym mieście lub kraju. Nie zawsze kierunek studiów i inne czynniki pozwalają na finansowe usamodzielnienie młodego dorosłego.

Zabezpieczenie przyszłości dziecka…

…to nie tylko drogi prezent na osiemnaste urodziny. Przyszłość dziecka często rozpoczyna się w przekazywanej wiedzy o podstawach zarządzania pieniędzmi. Brak zadłużenia rodziców jest już dużą pomocą dla potomka na przyszłość- jest to bowiem osoba, która odziedziczy po rodzicach nie tylko majątek, ale także zobowiązania finansowe. Kredyty i pożyczki bankowe mogą zostać ubezpieczone. Jest to rozwiązanie często proponowane przez bankowców, ale także same towarzystwa ubezpieczeniowe. Może się zdarzyć, że polisa z banku będzie droższa, dlatego rozsądnie można dopasować ją do swojego portfela. Dobrym pomysłem jest także założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, na które spływały będą prezenty finansowe od dziadków. To rozwiązanie pozwoli też w przyszłości uniknąć pytań dziecka „gdzie są pieniądze z komunii” ;). Systematyczne wpłaty na konto przez samych rodziców pozwalają uzbierać większą sumę pieniędzy, które pokryją koszt pierwszego samochodu czy staną się wkładem w inwestycje potomka.